G-omik Moderator
Dołączył: 03 Lut 2007 Posty: 151 Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/4 Skąd: W-wa
|
Wysłany: Wto 18:26, 10 Kwi 2007 Temat postu: [Chomiki] Kupno -> Wybór -> Oswajanie |
|
|
KUPNO I WYBÓR CHOMIKA
NAD CZYM NALEŻY SIĘ ZASTANOWIĆ PRZED KUPNEM CHOMIKA - 13 zasad:
1) Chomik jest zbyt mały, zbyt delikatny a jego ugryzienia są zdecydowanie niewystarczająco bolesne, aby nadawał się na "żywą zabawkę" dla dzieci, w wieku poniżej 9 lat
2) Zadaj sobie następnie pytanie czy dysponujesz dziennie co najmniej 1 do 2 godzin czasu, żeby się zająć chomikiem. Zastanów się też, czy jesteś w stanie podjąć się tego obowiązku przez najbliższe 2 - 3 lata.
3) Nigdy nie rób komuś z chomika, ani jakiegoś innego zwierzaka, prezentu. Zawsze najpierw zapytaj się przyszłego właściciela czy zechce przyjąć taki prezent. Schroniska dla zwierząt są przepełnione między innymi z powodu takich prezentów.
4) Chomik potrzebuje miejsca, gdzie w dzień może spokojnie spać a w nocy hałasować (chomiki są nocnymi markami).
5) Chomik musi mieć czystą klatkę, codziennie świerzy pokarm i wodę do picia - to wymaga trochę nakładu pracy.
6) Wprawdzie chomik nie musi być nieustannie głaskany, ale oswoi się tylko wtedy, gdy będziemy się nim codziennie zajmować.
7) Chomik wymaga w trakcie snu absolutnego spokoju - tylko wtedy osiągnie swoją przeciętną dlugość życia od 2 do 4 lat.
8) W czasie urlopu trzeba mu zapewnić opiekę. Chomik może zostać sam 3 do 4 dni pod warunkiem, że zapewni mu się swieżą wodę, zapas ziaren i niepsujących się warzyw. W zimie trzeba mu zapewnić ciepły a w lecie chłodny kącik. UWAGA!!! W książce o chomikach autorstwa Beaty Kisiel podane jest, że chomik może zostać sam 2 tygodnie, co jest absolutną bzdurą i jest równoznaczne ze śmiercią chomika.
9) Chomiki lubią się poruszać i dlatego należy im zapewnić codzienny 1 godzinny (albo i dłuższy) wybieg poza klatką. W trakcie tego wybiegu chomik musi być obserwowany, gdyż inaczej może zniknąć na zawsze lub coś może mu się przydarzyć.
10) Może się zdarzyć, że w trakcie wybiegu chomik nadgryzie przewody elektryczne (uwaga niebezpieczeństwo dla chomika), ubranie czy też inne przedmioty.
11) Chomik powinien mieć jak największą klatkę, żeby móc się w niej swobodnie poruszać.
12) Jeżeli ktoś już ma jakieś zwierzę (np. kota), musi zastanowić, czy może zapewnić chomikowi bezpieczeństwo.
13) Przed kupnem trzeba koniecznie ustalić, czy ktoś z rodziny nie ma alergii na sierść chomika (konieczne jest przeprowadzenie specjalnych testów alergologicznych).
ZAKUP
Najlepiej kupić chomika w sklepie zoologicznym, zwracając uwagę na czystość sklepu i pomieszczeń ze zwierzętam oraz wygląd wybranego chomika.
Jak rozpoznać zdrowego chomika:
-śniąca, sucha i niepozlepiana szerść;
-sterczące uszy bez krost i strupów;
-błyszczące, lekko wypukłe oczy;
-nozdrza suche, bez śladów śluzu i wysięku;
-brak ubytków w owłosieniu;
-w okolicy odbytu szerść sucha, czysta i nieposklejana;
-zwierze czujne, żywo reagujące na każdy gwałtowny ruch.
UWAGA !!! Nie kupuj zwierzaków na targach, placach i innych dziwnych miejscach. Zwierzęta tam sprzedawane, są zazwyczaj przez pseudo-hodowców, przetrzymujących je w bardzo złych warunkach. !!!
Po zakupie nie przestawiaj chomikowi zbyt raptownie pokarmu. Chomiki w sklepach żywione są tylko mieszanką ziaren i w pierwszym tygodniu po zakupie należy je dalej tak żywić.
OSWAJANIE
NA CZYM POLEGA PRZYZWYCZAJANIE:
Chomik musi się przyzwyczaić do zapachu ludzkiej ręki. Dlatego duża rolę w oswajaniu chomika odgrywa zapach rak. Są zapachy, których chomiki nie lubią, jak np niektórych kosmetyków, kremów do rąk, wód toaletowych, perfum, itp. Najbardziej przeszkadza chomikowi zapach innego zwierzęcia. Gdy przynosimy jedzenie, w jego świadomości powstaje kombinacja - zapach pokarmu i obcego zwierzęcia - co znaczy, że pojawił się intruz, który chciałby sprytnie go "podejść". Chomik może być wtedy agresywny. Nie zapominajmy też zawsze umyć rąk przed kontaktem z chomikiem . Choć młode chomiki od początku są przyzwyczajone do zapachu ludzi, którzy opiekują się nimi i ich matką, mimo to trzeba się mieć na baczności. Ich zęby są jak szpileczki - szczególnie jeżeli się je przestraszy lub nieoczekiwanie weźmie do ręki. Na początku przy oczyszczaniu klatki mogą być pomocne stare skórzane rękawice.
JAK PRZYZWYCZAIĆ DO RĘKI:
Najlepiej zacząć go przyzwyczajać chomika do siebie wieczorem, kiedy jest wyspany i w dobrej formie. Należy to czynić stale o tej samej porze, wtedy chomik przyzwyczai się najszybciej. Zaczynamy od tego, ze podajemy mu jakiś przysmak (np kawałek orzecha włoskiego lub jabłka). Kiedy chomik zabierze się do jedzenia, wciąż trzymamy przysmak miedzy palcami. Po kilku razach możemy w trakcie jedzenia, pogłaskać bardzo delikatnie palcami drugiej reki chomika po bokach.
Jeżeli chomik się już przyzwyczaił i nie ucieka, można spróbować go podnieść. Najlepiej zrobić to wtedy, gdy chomik sam wyjdzie z klatki. Najłatwiej to wykonać otaczając powoli i delikatnie chomika obydwoma dłońmi, tworząc z nich coś w rodzaju gniazda. W początkowym okresie lepiej nie podnosić chomika za wysoko, bo może się wyślizgnąć i spaść na twarde podłoże, co w najgorszym wypadku może się zakończyć złamaniem kręgosłupa lub kończyn.
Chomiki, które jeszcze nie są przyzwyczajone do ręki można podnosić w tekturowych pudełkach. Ważne jest aby przy oswajaniu chomika nasze zachowanie było spokojne, bez gwałtownych ruchów i głośnych dźwięków. Należy też unikać wszelkiego rodzaju przemocy, jeżeli chomik nie ma ochoty na kontakt należy go zostawić w spokoju. Najłatwiej oswoić oczywiście jest najmłodsze chomiki.
Informacje zaczerpnięte z portalu Interia.pl
Post został pochwalony 0 razy |
|