Makarona Rozgryza się
Dołączył: 30 Gru 2005 Posty: 105 Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/4 Skąd: Regenstauf, Bavaria, Niemcy
|
Wysłany: Pią 13:27, 01 Wrz 2006 Temat postu: |
|
|
Aloha!
Laczenia nigdy nie sa latwe, ale jak dasz twojemu szczurkowi wystarczajaca duzo czasu, zeby sie mógl przywyczaic do nowego towarzysza, nie powinno byc zbyt groznie.
Tylko musisz wiedziec, ze bedzie ci potrzebna druga klatka, bo nie mozna nowego (lub nowych) po prostu dac do klatki "starego".
To moze pomóc:
Cytat: | 7. Łączenia – czyli „stadko rośnie“
Po pierwsze: Do łączenia dwóch lub więcej szczurków trzeba mieć cierpliwość i drugą klatkę, bo powinno trwać przynajmniej tydzień, żeby szczurki miały czas, przyzwyczaić się do nowej sytuacji.
Dla szczurka nowe ogonki są obce, i on/ona będzie w nich widział/a rywali o karmę, miejsce i miłość właściciela czy włascicielki.
Po drugie: Szczurki muszą mieć przynajmniej ukończone osiem tygodni, gdy się je łączy ze starszymi szczurkami, żeby mogły się podczas walk bronić.
Po trzecie: Gdy obie partie nie mają jeszcze ośmiu tygodni, łączenie nie jest potrzebne, nowego szczurka można wpuścic po prostu do klatki starego.
Między łączeniem męskich i żeńskich szczurków nie ma dużej róznicy, chociaż męskim ogonkom trzeba dać trochę wiecej czasu do przyzwyczajenia się do nowych szczurków i łączenie powinno trwać przynajmniej dwa tygodnie, bo bywają bardziej agresywne wobec nowych szczurków.
Same łączenie składa się z następujących kroków:
1. Wymiana sciółki lub klatki – wymienia się sciółkę między klatkami lub szczurki między klatkami, żeby szczurki się przyzwyczaiły do zapachu innch ogonków. Gdy nie nastąpi lub ustanie wroga reakcja (jak np. jerzenie się lub nawet próba ugryzenia ręki z zapachem innych szczurków), można przejść do następnego kroku.
2. Postawienie klatek obok siebie – tylko nie za blisko, żeby się nie mogły gryźć! Czasem dopiero obecność innych szczurków blisko własnej klatki pobudza agresję, i dopiero, gdy przez pare dni nie ma oznak agresji, można spróbować:
3. Wspólny wybieg na neutralnej ziemi – czyli miejsce nieznane dla obu partii. Najlepiej wybrać sobie miejsce nie za duże, i gdzie można łatwo wkroczyć, gdy to będzie potrzebne (np. stół lub lóżko), żeby przy poważnych walkach nie było rannych. Jak przez parę dni i tu nie ma oznak agresji, oprócz oczywiście niegroźnych walk o pozycję w stadzie, można przejść do:
4. Wspólnego wybiegu na terenie “starego” szczurka – szczury są bardzo przywiązane do “swojej ziemi” i często tam nie akceptują innych szczurków. Gdy już nie ma żadnych oznak agresji można wkońcu:
5. Połączyć szczurki – zanim się jednak wpuści szczurki do klatki, która ma być domem dla wszystkich, trzeba tą klatkę dobrze umyć, i włożyć do niej rzeczy nowych i starych szczurków, żeby miała zapach wszystkich ogonków. W ten sposób żaden nie może jej uważać za “własność”. Gdy to klatka jednej z partii, to pierw wpuścić szczurka/szczurki, którym jest nieznana, a po paru minutach starego szczurka/stare szczurki.
Oczywiscie trzeba zawsze pilnie obserwować ogonki – jak dojdzie do poważnych kłótni, trzeba je odrazu rozdzielić i próbować od poprziedniego kroku lub nawet rozpocząć od nowa!
Takie łączenie trwa od tygodnia aż do nawet czterech miesięcy! Dopiero gdy po czteromiesięcznych próbach nie doszło do ostatecznego połączenia, można łączenie uznać za nieudane. Najczęstszym powodem nieudania się łączeń jest charakterek ogonków, bo czasem szczurek się uprze, że nie lubi innego szczurka. Ten sam szczurek moze pokochać następnego osobnika, którego pozna!
Po prostu nie wolno się poddawać, wkońcu się uda. |
Jak masz pytania, to pisz. Ja jusz mialam pare laczen, i wszytkie sie uadaly.
Pa
Mara
Post został pochwalony 0 razy |
|