Michuuu Moderator
Dołączył: 06 Lis 2006 Posty: 386 Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/4 Skąd: Raduszyn
|
Wysłany: Nie 8:42, 28 Sty 2007 Temat postu: Ogólnie o skoczkach |
|
|
HODOWLA
Myszoskoczki nie powinny sprawiać jaichś wielkich problemów w hodowli. Jak było wspomniane:
- mało brudzą,
- nie wydzielają intensywnych zapachów,
- nie przeszkadzają przez wydawanie głośnych odgłosów - są ciche,
- potrafią dobrze wykorzystywać i magazynować wodę zawartą w podawanym im jedzeniu.
Jednak jak wiadomo myszoskoczki są bardzo ruchliwymi i żwawymi zwierzętami, dlatego powinny mieć odbowiedniej wielkości mieszkanko. Myszoskoczek musi się czuć w nim swobodnie. Najlepszym domkiem dla myszoskoczka byłoby klatkoterrarium. Ale możemy również zadomowić myszoskoczka w zwykłej klatce jak i w zwykłem terrarium/akwarium. Wymiary odpowiadające mniejwięcej wymogom parki myszoskoczków: 60/40/50. Jednak myszoskoczki napewno ucieszą się bardziej z większej powierzchni...
Jeżeli już jesteśmy przy myszoskoczkowym mieszkaniu. Powinno ono być wyścielone dość grubą warstwą ściółki (około 15 cm). Bo jak już również było pisane, gerbilki lubią kopać i ryć norki. Za ściółkę możemy wykorzystać:
- TROCINY - są jednom z najczęściej wykorzystywanych ściółek, lecz w przypadku myszoskoczków nie spełniają się całkiem. Myszoskoczek nie może w nich swobodnie kopać norek, bo trociny się poprostu zawalają.
- PIASEK - również można go wykorzystywać jako ściółkę, lecz pamiętajmy, że nie może być on zby sypki i w przypadku piasku musimy grubość podłoża lekko zmniejszyć (do ok. 10 cm). Ponieważ młody myszoskoczek może mieć duże problemy z wygrzebaniem się z grubej warstwy piasku. O dobry gatunek piasku jako podłoże najlepiej spytać w sklepie zoologicznym.
- TORF - dobrze wchłania nieprzyjemne dla człowieka zapachy i daje sporą swobodę myszoskoczkowi, jednak ma swoje wady (na przykład pylenie podczas wysuszenia)
Jeśli wybraliśmy już odpowiednie podłoże mieszkanka, przejdźmy do jego urządzenia. I tutaj jest duże pole do popisu hodowcy. Za bardzo niski koszt można przygotować myszoskoczkowi świetne warunki! Ucieszy się on napewno z tych podstawowych rzeczy: miseczka, ewentualnie poidełko, pojemniczek na karmę (najlepiej jakoś przymocowany), koło treningowe.
Oprócz tego myszoskoczek jeszcze bardziej się ucieszy z takich rarytasków jak: różnokształtny korzeń, na który myszoskoczek będzie się wspinał; jakieś wymyślne gadżety dostępne w sklepach zoologicznych, które zwrócą uwagę myszoskoczka, materiały do budowy gniazda (kawałki ligniny i chusteczki), gałązki drzew owocowych do ścierania ząbków i tym podobne.
---------------
Żywienie
---------------
Podstawowym jedzeniem myszoskoczka są ziarna. Nie pogardzi zbożem, kukurydzą, żytem, owsem, pestkami słonecznika czy dyni. Gerbile degustują również w warzywach i owocach (również w suszonych): sałata, jabłka, marchewka, seler, buraki, ogórek itp. Oprócz tego naszemu myszoskoczkowi mozemy podawać świeżą, umytą trawę, koniczynkę czy liście mniszka lekarskiego. Pamiętajmy, że myszoskoczek jest zwierzęciem wszystkożernym, jednak podawanie mu w dużych ilościach mięs, serów czy gotowanych jajek może się dla niego nienajlepiej skończyć.
Post został pochwalony 0 razy |
|